Як організувати дозвілля дитини вдома
Консультація для батьків
Як дорослі, так і діти з нетерпінням очікують на вихідні. За тиждень організм стомлюється не лише фізично, а й морально. Ваша дитина цілий день перебуває в дошкільному закладі, увечері вдома майже бракує часу для спілкування в родині. Тому у вихідні дні так важливо, якомога більше приділяти увагу одне одному у сім’ї, а особливо це потрібно дитині. Все, що ми не встигли розповісти, показати дітям у будні дні, ви повинні зробити це за вихідні.
Як же правильно провести вихідні дні з користю для дитини і самих дорослих?
По-перше, необхідно якнайбільше перебувати на свіжому повітрі. Якщо сприятлива погода, відвідайте з дітьми ліс, водойму, парк. Багато молодих сімей полюбляють відпочинок на природі, але все зводиться до вогнища, шашликів та навіть до банальної випивки. А діти в цей час нудьгують. І чим вони займаються в цей час батьків не дуже турбує, аби не заважали дорослим «культурно відпочивати».
Користі від такого походу на природу дітям немає, натомість шкоди багато. Адже дії батьків не збігаються з тим, чого їх навчали вихователі, зокрема розводити багаття у лісі, ламати гілки та нищити дерева й кущі, смітити, розпивати алкогольні напої, палити цигарки тощо.
Якщо ви йдете з дітьми на природу, то повинні на все живе звертати увагу, дивуватися, ставити дітям запитання, відповідати на їхні, у жодному разі не ігнорувати. Якщо ви не знаєте правильної відповіді, то краще не вигадувати, а пообіцяти (і обов’язково виконати) знайти відповідь у книгах, коли повернетеся додому.
По-друге, дітям, та й вам також, корисно побувати в театрі, цирку, зоопарку, на атракціонах. Звісно, це зараз коштує чималих грошей, але години спілкування з дитиною, перегляд вистави з нею, а потім обговорення баченого, захват вашого малюка від того, що це все було разом з вами, безцінні.
Якщо погода зіпсувалася, то і вдома можна знайти безліч цікавого і корисного для спілкування з дитиною: почитати книгу й обговорити прочитане, пограти в шашки, шахи, лото, розіграти театральну виставу за знайомою й улюбленою казкою.
Залучити дитину до спільної хатньої праці: навести порядок у своєму куточку з іграшками, витерти пил, помити посуд тощо. Усе це слід робити так, щоб малюк працював охоче, із задоволенням. Тому підбадьорюйте, не скупіться на похвалу. Навіть, якщо розбито вашуулюблену чашку, заспокойте дитину, що ви вже давно мріяли купити іншу чашку, але трішки шкода викидати цю.
Батьки, які люблять своїх дітей, завжди знають, як розумно провести вихідні дні з користю і для себе і, головне, для своєї дитини. Цей час на спілкування з сином чи донькою повернеться до вас вдячністю маленьких сердечок ваших дітей.
Чим зайняти дошкільнят удома під час карантину?
Через карантин змінився звичний розпорядок дня і у батьків, і у дітей. За відчуттям цей час схожий на період розслаблення або відпустку, та не варто забувати про певні правила.
На що варто звернути увагу:
не варто дозволяти дітям під час карантину спати до обіду, оскільки продуктивний час для навчання і розвитку дошкільнят саме в першій половині дня.
Найкраще працює власний приклад батьків: прокинулися вранці – зробили зарядку. Не забуваємо про гігієну.
Графік повинен бути таким, щоб дитина мала певні межі, у яких вона буде більш організованою, тоді батьки будуть встигати більше, і малеча отримуватиме достатньо уваги.
Обідній сон обов’язковий, він додасть сил вашій дитині. Вечірній сон не пізніше 21:00 – 21:30.
У дошкільному віці діти найбільш емоційні. Знаходитись в іншій кімнаті, самостійно гратися і належати самим собі діти зазвичай довго не можуть. У них виникає чимало запитань, на які комусь треба відповідати. До того ж, це небезпечно. Тож, якщо ви працюєте вдома, не залишайте надовго дитину саму, краще залучіть рідних, аби вони придивилися за малюком.
Намагайтесь працювати, коли дитина відпочиває, або знаходиться під наглядом інших членів родини.
Вихователь для дитини – авторитет, тому якщо під час карантину він проводитиме відео-заняття – дитина отримає корисну інформацію, а ви трохи часу для себе.
Якщо дитина не хоче займатись, не варто її змушувати. Краще поверніться до цього пізніше. Головне – це спокій та порозуміння!
Заняття для дошкільнят мають максимально проводитись у формі гри. Якщо дитині буде не цікаво – вона нічого не засвоїть.
Спробуйте:
запропонувати дитині бути вихователем. Аудиторію можна створити з іграшок. Для того щоб навчати, їй доведеться навчитись самій як правильно мити ручки або рахувати.
Не відштовхувати дитину під час приготування їжі, навпаки залучіть її до процесу, і використайте це для навчання. Приміром, запропонуйте дитині перекласти макарони в інший посуд та порахувати. Залучайте дитину до будь-якої роботи та просіть про допомогу.
Не нав’язувати дитині хибні стереотипи: "ти заважаєш", "ти зробиш не так як треба", "ти не зможеш". Через вашу відмову вона може втратити інтерес до заняття.
Дайте можливість татові також брати участь у вихованні та навчанні дитини. Допоможіть їм з малюком домовитися та організувати спільне проведення часу.